Palugyayovci po roku 1636 prestavali kúriu na renesančný kaštieľ, ktorého súčasťou bola aj väznica. Práve do nej umiestnili v marci 1713 Juraja Jánošíka po tom, ako ho odsúdili na smrť. V žalári čakal na deň popravy. Tá sa uskutočnila 17. marca 1713 podvečer, keď mladého, dvadsaťpäťročného zbojníka usmrtili napichnutím na hák.
Mesto na to nemá
Kaštieľ potom v 19. storočí vyhorel a prestavali ho v neoklasicistickom štýle. V 50. rokoch 20. storočia ho znárodnili a pripadol Liptovskému Mikulášu. Po roku 1989 sa prihlásil reštituent, potomok bývalých vlastníkov, ktorý si kaštieľ prevzal a dnes ho ponúka na predaj. „Na začiatku roka nás oslovil zástupca realitnej spoločnosti, ktorá realizuje predaj Palugyayovho domu v Palúdzke. Cena za kaštieľ bola zhruba 1 300 000 eur,“ hovorí primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.
„Mesto tento objekt do reštitúcie využívalo a bol prístupný verejnosti. V parku pred domom sme umiestnili aj sochu. Dnes je uzavretý a na predaj. Bohužiaľ, mesto nemá možnosť ho odkúpiť, aj keď by sme mali záujem. Jednak sme v rozpočtovom provizóriu a jednak sa naše mesto, ako aj iné mestá a obce, musí v súčasnosti zameriavať na nevyhnutné investície, lebo prechádzame finančne zložitým obdobím.
Liptovský Mikuláš si váži a rozvíja jánošíkovskú tradíciu. V dome, kde bol súdený, je zriadené múzeum aj s rekonštruovanou súdnou miestnosťou. Identifikovali sme miesto jeho popravy a je tam symbolická šibenica. No a o miesto jeho posledného väznenia sme sa tiež starali. V parčíku sme postavili sochu Jánošíka. V reštitúcii sme však o kaštieľ prišli...“