Zahraničné domácnosti by nás preplatili
Boris Tomčiak, ekonomický analytik spoločnosti Finlord
Regulácia exportu komodít či tovarov krátkodobo pomáha udržať lokálne ceny na nižšej úrovni. Je pravda, že v zahraničí je dopyt po palivovom dreve vysoký. Zahraničné domácnosti majú viac peňazí, a tým pádom by boli schopné preplatiť slovenské domácnosti a vykúpiť veľkú časť ponuky dreva.
Regulácia však nemôže byť dlhodobá, keďže by to znemožnilo firmám zo sektora generovať nadpriemerný zisk a nevyplatilo by sa im dlhodobo investovať do rozširovania kapacít. V konečnom dôsledku viedli regulácie exportu v minulosti k poklesu ponuky a rastu cien. Dopyt po palivovom dreve sa bude zvyšovať i v najbližších rokoch, keďže ide o jeden z najlacnejších zdrojov energie.
Preventívne opatrenie je na mieste
Ján Pišta, analytik v konzultačnej spoločnosti JPX
Neviem, či palivové drevo vyvážame alebo nie, ale kolegovia z firiem, ktoré spaľujú drevnú štiepku, biomasu a podobné palivá, mi hovoria, že teraz je veľký problém zohnať nejaké palivové drevo alebo biomasu na pálenie. Podnikatelia, ktorí toto drevo ťažia, spracúvajú a dodávajú, nemajú jasno, či ho budú mať dosť, či ho môžu vyťažiť, koľko ho môžu vyťažiť - skrátka, je veľká neistota a problém na trhu.
Ak sa minister snaží chrániť slovenský trh, tak je to na mieste. Môže ísť o podobné opatrenie ako v Maďarsku, keď Maďari zakázali vývoz energetických surovín. Maďarsko teraz nevyváža žiaden plyn, dokonca ani tranzit cez Maďarsko nevedie - zatiaľ, v týchto časoch. Vnímal by som to teda ako preventívne opatrenie. Obava, že dreva bude nedostatok, je celkom opodstatnená.