Červené mäso sa odporúča jesť hlavne preto lebo obsahuje vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre zdravú a vyváženú stravu. Za červené mäso sa považuje akékoľvek mäso, ktoré pochádza zo svalu cicavca. Medzi najpopulárnejšie patrí hovädzie, jahňacie a bravčové. V reštauráciách si ho môžete vychutnať na množstvo spôsobov a veľa ľudí si ho pripravuje už aj doma. Napriek tomu jeho celosvetová spotreba klesá. Podporujú to aj štúdie, ktoré jeho konzumáciu spájajú s viacerými zdravotnými problémami.
Posledný výskum zistil, že ľudia, ktorí často a pravidelne jedia červené mäso, sú pacientmi na kardiológii omnoho častejšie ako tí, ktorí sa tomuto typu mäsa vyhýbajú. Informuje o tom agentúra Famous.
Štúdia, ktorá vznikla v americkom Clevelande, odhaľuje, že s každou ďalšou porciou červeného mäsa denne, rastie riziko ochorenia srdca a ciev o 22 percent. Môžu za to črevné baktérie, ktoré určité látky z červeného mäsa premieňajú na škodliviny, ktoré potom naše telo vstrebáva.
Zo štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology, vyplýva, že s každou ďalšou porciou sa zas zvýši riziko nadobudnutia choroby obehovej sústavy. Okrem škodlivín, ktoré mäso do tela vypúšťa pri jeho trávení, obsahuje červené mäso samotné látky, ktoré sú nevhodné pre naše zdravie a metabolizmus.
„Tieto zistenia pomáhajú odpovedať na dlhodobé otázky o mechanizmoch, ktoré spájajú mäso s rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Interakcia medzi červeným mäsom, našim črevným mikribiómom a bioaktívnymi metabolizmami, ktoré baktérie vytvárajú, sa zdajú byť dôležitou cestou pre riziko, čo vytvára nový ciel pre možné intervencie ke zníženiu počtu srdcových ochorení," hovorí spoluautor štúdie doktor Meng Wang z Univerzity Tuffts.