Prejavuje sa to na vode zo studne, ale smutný je aj ako rybár. Aj aktuálny ichtyologický prieskum totiž preukázal, že situácia je naďalej vážna...
Na prieskume sa priamo v rieke a konkrétne 20 kilometrov poniže problémového výtoku nebezpečných látok do Slanej zúčastnil aj Ján Korpa. „O zlepšení sa dá len sotva hovoriť. Jediný posun nastal vyhlásením mimoriadnej situácie, čím štát priznal, že tu nastala ekologická katastrofa a mimoriadne znečistenie. Ostáva nám len veriť, že odborníci nájdu rýchlo riešenie. Zásahom banských záchranárov priamo v Nižnej Slanej došlo síce k zníženiu výtoku nebezpečných banských vôd, ale kontaminované látky sú v Slanej naďalej. Akurát v znížených hodnotách,“ krčí ramenami.
Studňa kúsok od rieky
Poruke má aj výsledky meraní vody v studni, ktoré najprv ako-tak vyhovovali, ale teraz sú zvýšené hodnoty železa a u suseda aj mangánu. „Tým, že bolo sucho, vyzrážané látky sa usadili na dne na hornom toku, preto sa nižšie rieka zdá menej červená. My vodovod nemáme, takže sa musíme spoliehať len na studňu, ktorá sa nachádza asi 40 metrov od rieky. Vodu pritom používame na všetko vrátane pitia...“ dodal Korpa, podľa ktorého to ešte priamo neohrozuje životy, ale situácia je povážlivá.
V rieke pritom bežne žili raky a pstruhy, teraz sú tu len maličké rybičky, a to až v Brzotíne, a samotné živočíchy znečistením prichádzajú aj o potravu. „Opakovaný ichtyologický prieskum bol zameraný na druhové zloženie a početnosť rýb,“ vysvetlil Tibor Krajč zo združenia Voda a ryby. Podľa jeho slov tu absentujú veľké ryby. „Zaznamenali sme len rané štádiá plosky pásavej a vlaňajšie ryby ako čereble, mreny či jalce. Je to len mierne zlepšenie,“ dodal.