S odvolaním sa na čínske štátne médiá o tom v noci na stredu informovala americká spravodajská televízia CNN. Sie Feng obvinil Nancy Pelosiovú, že Čínu úmyselne provokuje a zahráva sa s ohňom. Upozornil, že dôsledky návštevy americkej političky budú mimoriadne vážne. "Čína sa nebude nečinne prizerať," varoval čínsky diplomat.
Hovorca Bieleho domu pre strategické otázky John Kirby v reakcii na najnovší vývoj vyhlásil, že Nancy Pelosiová má právo navštíviť Taiwan, a dodal, že prezident USA Joe Biden rešpektuje toto jej rozhodnutie. Kirby pred novinármi pripomenul postoj Spojených štátov k Taiwanu - USA uznávajú "jednu Čínu" a oficiálne neuznali Taiwan ako nezávislý štát. Zopakoval tiež, že Washington si neželá nezávislosť ostrova.
Podľa Kirbyho Peking nemá "žiadny dôvod" na to, aby z návštevy Pelosiovej na Taiwane vyrobil krízu alebo ju využil ako zámienku na zvýšenie vojenskej aktivity "v Taiwanskom prielive alebo v jeho okolí". Hovorca Bieleho domu zdôraznil, že Spojené štáty nechcú krízu medzi Washingtonom a Pekingom.
Spravodajská televízia CNN citovala aj vyjadrenie čínskeho veľvyslanca v USA Čchin Kanga, ktorý ostro kritizoval návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane. "Návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane, v akejkoľvek forme a v akomkoľvek bode jej pôsobenia, je politicky veľmi citlivá a povedie k eskalácii napätia" v regióne a medzi Washingtonom a Pekingom, varoval Čchin Kang.
Pelosiová je najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve Taiwanu za uplynulých 25 rokov. Čína považuje tento fakticky nezávislý ostrov za súčasť svojho územia. Tchaj-pej však dlhodobo tvrdí, že je odhodlaný pevne si brániť svoju slobodu, demokraciu a bezpečnosť.