Tím na univerzitách v Newcastle a Leeds skúmal 1 000 ľudí s Lynchovým syndrómom - genetickým stavom, ktorý zvyšuje riziko niektorých druhov rakoviny vrátane rakoviny čriev, vaječníkov, žalúdka, maternice a pankreasu.
Zistili, že pravidelná denná dávka doplnku rezistentného škrobu, ktorého ekvivalent je práve jeden mierne zelený banán, počas dvoch rokov znížila riziko vzniku niektorých druhov rakoviny až o dve tretiny. Jedením jedného banánu denne sa totiž znížilo riziko gastrointestinálnych ochorení.
Rezistentný škrob, ktorý sa nachádza aj v ovse a fazuli, sa nestrávi v tenkom čreve. Namiesto toho fermentuje vo vašom hrubom čreve a živí dobré baktérie. Profesor John Mathers z Newcastle University uviedol: „Zistili sme, že rezistentný škrob znižuje množstvo rakoviny o viac ako 60 percent. Účinok bol najzreteľnejší v hornej časti čreva.“
Doplnok sa osvedčil najmä pri rakovine pažeráka, žalúdka, žlčových ciest, pankreasu a dvanástnika (prvá časť tenkého čreva). Profesor Mathers ďalej uviedol, prečo je tento objav tak dôležitý. "Je to dôležité práve z toho dôvodu, že rakovina horného GI traktu sa ťažko diagnostikuje a často sa nezachytí skoro." Zistilo sa tiež, že doplnok má trvalý účinok celé desaťročie po tom, čo ho pacient prestal užívať.
Vedci plánujú sledovanie v období desiatich rokov spolu s ďalším výskumom úlohy aspirínu pri znižovaní rakoviny hrubého čreva. Predchádzajúci výskum publikovaný v rámci tej istej štúdie totiž odhalil, že aspirín znížil rakovinu hrubého čreva o neuveriteľných 50 percent.