Zamestnanec národného parku jednoznačne vedel, že robí niečo, čo je zakázané. Pokuty za takéto porušenie zákona sa môžu vyšplhať až do výšky 3 319,39 eura. Nie je však úplne možné, aby ste nevedeli, že ste na chránenom území, na danom mieste je jasne a viditeľne vyznačených všetkých päť stupňov ochrany.
„Zbierať rastliny vrátane ich plodov je zákonom zakázané v chránených územiach v treťom, vo štvrtom a v piatom stupni ochrany,“ vysvetľuje hlavný koordinátor stráže prírody Branislav Píši. Návštevníci národných parkov by sa podľa neho mali oboznámiť s ich návštevným poriadkom a v prípade iných chránených území s platnými stupňami ochrany.
„Jedným z najväčších problémov je komerčný zber, keď dochádza doslova k drancovaniu prírody,“ uvádza web Štátnej ochrany prírody SR. Na ľudí apeluje, aby sa vyhýbali nákupom lesných plodov cez bazár, pri ceste alebo v tržniciach, pretože v takýchto prípadoch nie je jasný pôvod zberu týchto plodov.
Pozor na návštevný poriadok
Branislav Píši, hlavný koordinátor stráže prírody
- Návštevníci národných parkov by sa mali pred vstupom oboznámiť s ich návštevným poriadkom a v prípade iných chránených území so stupňami ochrany na pozemkoch po trase pohybu. Súčasne je dôležité upozorniť na to, že od tretieho stupňa ochrany je zakázané pohybovať sa mimo turistického alebo náučného chodníka. Zákaz pohybu mimo chodníkov neplatí na miestach, ktoré vyhradí návštevný poriadok národného parku alebo okresný úrad v sídle kraja zverejní tieto miesta na úradnej tabuli.
Zákaz zberu
- zákon o ochrane prírody a krajiny rozlišuje 5 stupňov ochrany
- čím vyšší stupeň, tým väčší rozsah obmedzení
- zbierať rastliny vrátane ich plodov je zakázané v treťom, vo štvrtom a v piatom stupni
- zákaz sa nevzťahuje na vlastníka, správcu ani nájomcu pozemku
- napr. na území národného parku v zásade platí tretí stupeň ochrany