Veľké zhrnutie ukazuje, že za posledné desaťročie dobiehame Západ oveľa pomalšie ako desaťročie predtým. Experti poukázali na konkrétne tri oblasti, ktoré treba urgentne zmeniť, aby sa vývoj otočil v náš prospech. Celkové porovnanie piatich oblastí života zase hovorí o tom, ako sa na Slovensku máme v porovnaní s bohatšími štátmi.
Inštitút finančnej politiky predstavil analýzu s názvom Reformný kompas slovenskej ekonomiky. Hlavným posolstvom je, že Slovensko prestalo dobiehať vyspelé krajiny. „Kým medzi rokmi 2000 až 2010 sme sa priblížili k európskemu priemeru o 23 percentuálnych bodov, od roku 2010 doteraz sme dosiahli úroveň 8 až 10 percentuálnych bodov. Bez prijatia štrukturálnych reforiem hrozí, že tempo ekonomického dobiehania bude klesať aj naďalej,“ uviedli analytici.
Najväčším zdrojom zaostávania oproti najbohatšiemu Nemecku je nízka kvalita inštitúcií, trh práce s malým počtom pracujúcich a nízka kvalita vzdelávania. „Ukázalo sa, že na Slovensku pracuje málo ľudí. Keď sa porovnáme s Nemeckom a chceli by sme dosiahnuť jeho úroveň zamestnanosti, tak by sme na trh práce potrebovali dostať približne pol milióna ľudí,“ spresnil šéf IFP Juraj Valachy.