Podľa IFP sa tempo nášho približovania vyspelým krajinám EÚ výrazne znižuje. Nie je to však čiastočne aj tým, že sme sa im v minulosti skokovo priblížili, a to znižovanie tempa je teda logické?
- Uvažujete dobrým smerom. My sme už pozbierali nízko visiace ovocie - zrušili sme komunizmus, zaviedli sme trhový mechanizmus, zaviedli sme obchodné právo, ktoré je vhodné pre fungovanie trhu a ochranu vlastníctva, a prilákali sme veľké množstvo zahraničného kapitálu, ktorý nám tu v podstate zadarmo radikálne zvýšil produktivitu práce. A každé ďalšie dobiehanie už bude len ťažšie, pretože ono sa už opiera o náročnejšie stimuly.
O akých stimuloch hovoríme?
- Teraz to už nie je len o tom, koľko peňazí sem príde, ale aj o tom, aké peniaze sem prídu. Zjednodušene povedané, keď sem príde automobilka, neznamená to skokový rast v produktivite. Potrebovali by sme investorov iného druhu, ktorí budú vyžadovať viac rozumu v slovenských hlavách.
Lenže ten rozum v slovenských hlavách im nevieme v dostatočnej miere ponúknuť, pretože my tu nemáme tú historickú bázu, vďaka ktorej by sme mali kvalitné vysoké školy, ktoré by dokázali produkovať kvalitný ľudský kapitál. Tá menšia časť Slovákov s vysokým potenciálom preto často odchádza do zahraničia a o tento kapitál Slovensko prichádza.
Ďalej, či sa nám to páči, alebo nie, vstupuje do toho aj kultúra a psychológia. Nie je to len o tých inštitúciách a pravidlách, ktoré v krajine formálne platia. Slováci, a, bohužiaľ, aj mnohí politici, sa riadia heslom ‚kto neokráda štát, okráda rodinu‘, závidia druhým úspech a majetok a nechvália úsilie.