Pelosiová pricestovala do Južnej Kórey v stredu večer z Taiwanu, návštevou ktorého zvýšila napätie medzi USA a Čínou. Peking totiž tento ostrov s demokratickou vládou považuje za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. So šéfom juhokórejského parlamentu hovorila Pelosiová okrem iného o posilnení vzájomnej parlamentnej spolupráce.
Úsilie o denuklearizáciu Severnej Kórey a dosiahnutie mieru prostredníctvom medzinárodnej spolupráce a dialógu je založené na silnej a rozsiahlej metóde odstrašovania zameranej voči KĽDR, píše sa vo vyhlásení Soulu a Washingtonu. Tzv. intenzívnym odstrašovaním pritom Spojené štáty myslia celý rozsah svojich vojenských schopností zameraných na obranu Južnej Kórey vrátane jadrových zbraní.
Pelosiová plánuje vo štvrtok podľa agentúry Jonhap navštíviť aj prísne stráženú hranicu medzi Severnou a Južnou Kóreou. Ak sa tak stane, bude prvým americkým vysokopostaveným činiteľom, ktorý túto oblasť navštívi, odkedy sa tam v roku 2019 exprezident USA Donald Trump stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.