Zlyháva kontrola?
Podľa skúseného vodcu je presne dané, kto sa môže pohybovať mimo značených turistických chodníkov, ba aj kto by to mal kontrolovať - buď TANAP, alebo strážcovia prírody. „Horský vodca sa v prvom rade musí starať o bezpečnosť svojho klienta a má vytvárať pohodu a príjemný zážitok z túry. My týchto čiernych vodcov a nezodpovedných turistov môžeme iba upozorniť, že idú zle a sú ešte aj zle vybavení. No púšťať sa do nejakých konfliktov, aby pokazil deň a zážitky svojim klientom, nikto nechce,“ dodáva Michalko.
Problémoví Poliaci
Riaditeľ horských záchranárov Marek Biskupič priznal, že problém čiernych horských vodcov registrujú aj pri ich činnosti. „Ťažko sa dokazuje, či skupinu, ktorá sa dostala do problémov, viedol čierny vodca. Buď sa k zraneným nehlási, alebo sa tvári, že je jedným z nich. Najväčší problém máme s Poliakmi. Taká najtragickejšia udalosť, kde preukázateľne išli s nekvalifikovaným horským vodcom na Gerlach, bola smrť troch ľudí začiatkom januára tohto roku,“ vysvetľuje.
Vodcom ani tak neprekáža bočný kšeft takýchto ľudí, ale to, že ohrozujú zdravie a životy svojich klientov. „Na Gerlach, ktorý je najžiadanejší, môžeme zobrať maximálne troch ľudí, a to len v extrémne dobrých podmienkach. Bežne sa tam chodí s dvoma klientmi. O tých sa viete postarať, viete im zaručiť bezpečnosť. Bežne tam však stretávame skupiny štyroch až šiestich zle vybavených ľudí, ktorí sa nevedia orientovať v teréne,“ hnevá sa Biskupič. Ako jedno z riešení vidí Michalko sprístupniť cesty na štíty, ktoré nie sú problematické na výstup. „Napríklad Satan, Svišťový štít, Baranky,“ dodáva.