Reklama

Veľký test opaľovacích prípravkov pre deti: Zásadný problém pri jednom z výrobkov!

Veľký test opaľovacích prípravkov pre deti: Zásadný problém pri jednom z výrobkov!

Zdroj: istock

Reklama

Či už máte po dovolenke, alebo sa na ňu ešte len chystáte, ochranu kože proti slnečným lúčom by ste nemali podceniť celé leto.

Pre deti to platí dvojnásobne. Odborníci z českého magazínu dTest sa tentoraz pozreli na prípravky, ktoré sľubujú ochranný faktor 50. Test ukázal pri jednom z výrobkov zásadný problém s ochranou.

Pri opaľovacích prípravkoch považujeme ochranu pred škodlivým ultrafialovým žiarením za úplne kľúčovú. „Pokiaľ v tomto ohľade výrobok sklame, nezachránia ho ani najlepšie výsledky v ďalších skúškach,“ vysvetľuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka magazínu dTest. Detská pokožka je na poškodenie slnečným žiarením náchylnejšia, a tak je zvlášť nutné ju pred ním účinne chrániť.

Okrem akútneho bolestivého začervenania pokožky a jej spálenia existujú aj dlhodobé riziká a každé ďalšie spálenie tak môže prispieť k potenciálnemu riziku vzniku rakoviny kože v dospelosti. Odborníci z magazínu dTest spolu s dobrovoľníčkami testovali aj to, ako ľahko sa prípravky rozotierajú a vstrebávajú, či príliš nelepia, alebo nezanechávajú škvrny na koži.

Typy filtrov

Fyzikálne alebo minerálne filtre

  • Neprenikajú do pokožky, iba na nej vytvárajú vrstvu, ktorá odráža lúče slnka.
  • Sú prírodnejšie, väčšinou ide o filtre získavané z nerastov, prípadne umelo vyrobené, ktoré sú porovnateľné s tými prírodnými.
  • Ľahko sa vo vode zmývajú, prípravok s ich obsahom je nutné aplikovať často.

Chemické filtre

  • Obsahujú uhlíkové zmesi, ktoré slnečné žiarenie zmení na teplo, ktoré sa neskôr uvoľní z tela.
  • Ide o priemyselne vyrábané filtre, ktoré by teoreticky mohli mať negatívny, napríklad alergénny vplyv.
  • Pri pobyte vo vode sú odolnejšie ako prípravky s fyzikálnymi filtrami.

Autor: © Nový Čas, jm

Súvisiace