Pre deti to platí dvojnásobne. Odborníci z českého magazínu dTest sa tentoraz pozreli na prípravky, ktoré sľubujú ochranný faktor 50. Test ukázal pri jednom z výrobkov zásadný problém s ochranou.
Pri opaľovacích prípravkoch považujeme ochranu pred škodlivým ultrafialovým žiarením za úplne kľúčovú. „Pokiaľ v tomto ohľade výrobok sklame, nezachránia ho ani najlepšie výsledky v ďalších skúškach,“ vysvetľuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka magazínu dTest. Detská pokožka je na poškodenie slnečným žiarením náchylnejšia, a tak je zvlášť nutné ju pred ním účinne chrániť.
Okrem akútneho bolestivého začervenania pokožky a jej spálenia existujú aj dlhodobé riziká a každé ďalšie spálenie tak môže prispieť k potenciálnemu riziku vzniku rakoviny kože v dospelosti. Odborníci z magazínu dTest spolu s dobrovoľníčkami testovali aj to, ako ľahko sa prípravky rozotierajú a vstrebávajú, či príliš nelepia, alebo nezanechávajú škvrny na koži.
Typy filtrov
Fyzikálne alebo minerálne filtre
- Neprenikajú do pokožky, iba na nej vytvárajú vrstvu, ktorá odráža lúče slnka.
- Sú prírodnejšie, väčšinou ide o filtre získavané z nerastov, prípadne umelo vyrobené, ktoré sú porovnateľné s tými prírodnými.
- Ľahko sa vo vode zmývajú, prípravok s ich obsahom je nutné aplikovať často.
Chemické filtre
- Obsahujú uhlíkové zmesi, ktoré slnečné žiarenie zmení na teplo, ktoré sa neskôr uvoľní z tela.
- Ide o priemyselne vyrábané filtre, ktoré by teoreticky mohli mať negatívny, napríklad alergénny vplyv.
- Pri pobyte vo vode sú odolnejšie ako prípravky s fyzikálnymi filtrami.