Slávnostný akt podpísania memoranda sa uskutočnil počas Galavečera k 90. výročiu organizovaného hokeja v Liptovskom Mikuláši. Memorandum o spolupráci podpísali prezident olympijského výboru Anton Siekel a primátor mesta Ján Blcháč. Ambasádorom memoranda je Michal Martikán, rodák z Liptovského Mikuláša. Vodný slalomár z Liptova, viacnásobný majster sveta, zlatý i strieborný olympionik bol prvý olympijský víťaz v ére samostatnosti, keď prvýkrát uspel v roku 1996 v Atlante.
„My sme počas mojej poslednej návštevy v Liptovskom Mikuláši s pánom primátorom hovorili o potrebe rozvíjať šport systematicky a vlastne dnešným podpisom memoranda otvárame novú kapitolu spolupráce. Samotné memorandum nie je len iba o športovej infraštuktúre, ale spomíname v ňom aj ďalšie oblasti, ktoré sú veľmi dôležité najmä v kooperácii so samosprávou a Slovenským olympijským a športovým výborom. Je to výmena informácií i zosúladenie priorít, podpora mládeže, ale aj seniorov. Je však toho viac. Ja sa teším, že Liptovský Mikuláš je prvé mesto, s ktorým podpisujeme takéto memorandum. Práve Mesto olympijských víťazov otvára novú kapitolu,“ uviedol Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru s tým, že toto je určite návod aj pre ďalšie mestá na Slovensku.
„Pre nás je veľmi dobré, aby sme počúvali skúsenosti ľudí, ktorí pracujú v meste a pracujú so športom, lebo takto môžeme ďalej komunikovať tieto ich názory a stanoviská aj orgánom štátnej správy, fondu na podporu športu a ďalším,“ dodal Siekel.
„Veľmi si ceníme, že Slovenský olympijský a športový výbor sa rozhodol spečatiť spoluprácu s Liptovským Mikulášom, ako prvým mestom na Slovensku, keďže doposiaľ sa memorandá podpisovali len so samosprávnymi krajmi. Mesto má všetky predpoklady, aby mohlo napĺňať ciele memoranda,“ uviedol primátor Ján Blcháč s tým, že mesto, ktoré sa hrdí titulom Mesto olympijských víťazov okrem úspešného olympionika Michala Martikána dalo Slovensku aj rodáčku a poslednú olympijskú víťazku Petru Vlhovú.
Mikulášska samospráva je známa širokou podporou či už individuálnych alebo kolektívnych športov. Podľa Blcháča v meste na športovom poli vďaka tomu pôsobí vyše 150 klubov a združení a ročne vynakladá viac ako 1,5 milióna eur na prevádzku športovej infraštruktúry a podporu klubov, čo je približne päť percent rozpočtu.
Memorandum o spolupráci
Signatári Memoranda deklarujú, že im záleží na rozvoji slovenského športu a slovenského olympijského a športového hnutia. Za najvýznamnejší prínos športu pre spoločnosť považujú jeho pozitívne výchovné, vzdelávacie, sociálne a motivačné pôsobenie na deti, mládež, dospelých ľudí, seniorov i zdravotne znevýhodnených občanov.
Signatári Memoranda si uvedomujú zodpovednosť za vytváranie a kultiváciu spoločného športového prostredia, rozvíjanie športových možností, podieľanie sa na rozvoji telesnej výchovy a športu, na zefektívňovaní prípravy a uplatnení telovýchovných odborníkov či na zvyšovaní nárastu počtu športujúcej mládeže.