Jednou z ciest, ako získať rovnováhu v živote späť a zbaviť sa všadeprítomného stresu, je arteterapia. Nedávno sme navštívili ateliér akademickej sochárky Jaroslavy Šickovej-Fabrici, aby sme zistili, prečo sa oplatí arteterapiu vyskúšať, i s čím všetkým môže človeku pomôcť.
O arteterapii sa neraz rozpráva, napriek tomu mnohí netušia, čo presne si pod týmto výrazom môžu predstaviť. Je to preto, že má viacero významov. V širšom zmysle slova znamená liečbu všetkými druhmi umenia, teda hudbou, divadlom, literatúrou, tancom. V užšom význame slova znamená liečbu výtvarným umením, ktorú vykonáva na túto činnosť špeciálne školená osoba – arteterapeut.
Pomoc cez umenie
„Všetkých arteterapeutov bez rozdielu ich orientácie spája spoločný cieľ - pomôcť klientovi prostredníctvom umenia a z neho odvodenými technikami byť kreatívny, autentický, dokázať komunikovať o svojich problémoch, a tým ich zároveň aj riešiť, kompenzovať hendikep, zmierniť bolesť tela i duše, pochopiť lepšie svoj život, zlepšiť sebahodnotenie, zvýšiť sebavedomie, alebo ,len‘ obohatiť osobnosť klienta,“ vysvetľuje slovenská odborníčka na arteterapiu, výtvarníčka a pedagogička Jaroslava Šicková-Fabrici.
Stretnutie s arteterapeutom nemá jasne danú formu, pretože existuje viacero arteterapeutických východísk. Individuálna arteterapia prebieha s jedným klientom pravidelne, obyčajne dlhodobo a najdôležitejší prvok je v nej arteterapeutický vzťah medzi arteterapeutom a klientom. Vzniknuté dielo sa nehodnotí, dôležitejší je proces jeho vzniku.