Wellness pre dušu
Jaroslava Šicková-Fabrici odporúča, aby si každý raz za čas doprial arteterapiu. „Je dobré, keď budujeme nielen svaly svojho tela, ale kultivujeme aj svojho ducha, dušu, estetično, lebo to arteterapia robí naozaj jedinečnou cestou. Ak človek čo i len vníma umelecké dielo, je to považované za duchovný počin. Zrazu klient začína vnímať krásu inak ako dovtedy, vidí ju aj v bežných veciach, stáva sa citlivejší nielen k svojmu okoliu, ale aj k sebe, svojim emóciám, k druhým ľuďom a k ich emóciám, je empatickejší k ľuďom aj k prírode.“
Arteterapia podľa odborníčky môže byť aj akousi kultúrnou terapiou. Umenie je tu aj na to, aby ľudia viac milovali stromy, potoky, hory, ale aj ľudí a zvieratá a vedeli sa tešiť z drobných i veľkých umeleckých zážitkov, ako napr. z tvaru či farebnosti nájdeného kamienka či mušle na brehu mora, alebo z návštevy galérie.
Umenie pomáha
A aké sú zážitky priekopníčky v oblasti arteterapie na Slovensku? „Pracovala som veľa najmä s tínedžermi s Downovým syndrómom. Tí majú umelecký ,kanál‘ veľmi priepustný, či ide o aktivity ako modelovanie z hliny, maľbu, hudbu alebo tanec. Umením som im pomáhala kompenzovať niektoré mentálne deficity - proces pálenia v keramickej peci napr. im pomohol pochopiť súslednosť času, u autistických detí sa mi pomocou hliny a jej schopnosti hmatovej stimulácie podarilo spontánne odblokovať u nich často zablokovaný kanál verbálnej komunikácie.“