Výskum realizujú odborníci v priestore niekdajšej hradnej brány, ktorá tvorila vstup do prvého predhradia. „Nie je momentálne zachovaná, jej zvyšky sú pod povrchom terénu, ale toto miesto sme vytypovali schválne, pretože ho poznáme zo starých fotografií, keď ešte brána tvorila súčasť hradbového múru,“ opísala archeologička Dominika Andreánska.
Archeologický výskum priniesol aj viacero nálezov. K nálezom na hradoch neodmysliteľne patria kachlice z pecí, zvyšky keramiky, či už kuchynskej alebo maľovanej stolovej, drobné kovové predmety, drevené klince a veľmi nás potešila aj prvá minca, hovorí archeologička. Minca, ktorú našli, pochádza zo 17. storočia.
„Podľa nás ide o denár Leopolda I. Habsburského, ktorý má dátum razby 1679, vyrazili ho v kremnickej mincovni. Je zaujímavý tým, že je zo záveru 17. storočia, keď hrad Sivý Kameň fungoval už iba ako príležitostné väzenie, poprípade ruina, lebo ho vypálili počas protihabsburských povstaní, vyčíňali tu vojská Gabriela Betlena,“ prezradila archeologička. Nálezy uložia v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi, ktoré ich sprístupní vo svojej expozícii.
Leopold I. Habsburský
- (* 9. júna 1640, Viedeň - † 5. mája 1705, Viedeň)
- od r. 1657 rakúsky arcivojvoda
- od r. 1655 uhorský kráľ
- od r. 1656 český kráľ
- od r. 1658 rímskonemecký cisár
Sivý Kameň
Bol kráľovským hradom, ktorý postavili okolo polovice 14. storočia práve preto, že vznikla potreba spravovať majetky na ľavom brehu rieky Nitra. Po celý stredovek a novovek ho vlastnili Majthényiovci. Stihol ho podobný osud ako ostatné hrady, Majthényiovci sa postupne presťahovali do novovznikajúcich kúrií v Novákoch. Za svoje rodové sídlo však vždy považovali Sivý Kameň, ktorý využívali ako pevnosť a rodový archív.