Jeho majiteľ Karol Palugyay hostil významných hostí, medzi ktorými bol dokonca aj Dezider Bánffy, predseda uhorskej vlády. Hosťom hrali muzikanti a podával sa vynikajúci studený bufet, delikatesy a lahôdky všetkého druhu. „A ako sa píše v novinách Pressburger Zeitung, prekvapením pre hostí bol aj samotný riad. Na bielom porceláne vyobrazený ružový obraz pamätníka,“ vraví Hrivňák.
Historickým faktom a paradoxom podľa neho ostáva, že tento krehký riad má oveľa vyššiu životnosť, ako mala samotná socha Jána Fadrusza. Zbúrali ju totiž v roku 1921 v dôsledku protiuhorských nálad, ktoré vtedy v mladom Československu panovali.
Bola veľkou reformátorkou
Mária Terézia vládla v rokoch 1740 - 1780 a bola to jediná žena, ktorá vládla na českom tróne. Pričinila sa o mnohé reformy. V každej dedine založila školu, v ktorej sa deti mali učiť tzv. trivium, teda čítať, písať a počítať, čím sa položili základy všeobecnej gramotnosti. Činila sa aj v oblasti súdnictva. Zakázala vynášať rozsudky nad čarodejnicami, zmiernili sa telesné tresty a zrušila stredoveké mučenie. Ako prvá nariadila očkovanie proti chorobám.