Roman sa zberateľstvu venuje už dlhé roky, vo svojej vitríne má množstvo vzácnych kúskov, napríklad rôzne hliníkové tabuľky či prepravné debny, týkajúce sa československej minulosti. Časť jeho zbierky sa týka významnej bratislavskej rodiny Palugay, a práve od nej pochádzajú vzácne porcelánové taniere z roku 1897.
„Na zadnej strane je vygravírovaný nápis Palugay. Zachovali sa v perfektnom stave, hoci majú už 125 rokov. Podarilo sa mi ich získať od zberateľa z Trenčína,“ prezradil. Podľa vlastných slov vtedy ani nevedel, aký klenot do jeho zbierky pribudol. Dozvedel sa to až od mestského archivára Štefana Hrivňáka. „Ten mi prezradil, že ide o limitovanú sériu, ktorá bola vytvorená pri špeciálnej príležitosti - slávnostnom odhalení sochy na korunovačnom pahorku v Bratislave,“ vysvetľuje Roman, ktorý bol z tejto informácie, pochopiteľne, nadšený.
Sochu nakoniec zbúrali
O tom, aký je celý príbeh vzácneho jedálenského servisu, nám porozprával samotný Hrivňák. „Dňa 16. mája 1897 zažila Bratislava veľkú slávnosť, na ktorej sa zúčastnili najvýznamnejší ľudia v Uhorsku. Išlo o odhalenie sochy Márie Terézie, najvýznamnejšej uhorskej panovníčky. Po krátkej omši predniesol bratislavský mešťanosta slávnostnú reč a na jej konci poprosil kráľa, aby dal pokyn na odhalenie sochy,“ odhaľuje Hrivňák dobové záznamy. Na záver dňa sa konal v Au Café v Petržalke slávnostný večierok.