O vyriešení krízy odchodom oboch rozhádaných ministrov nechce OĽaNO zatiaľ ani počuť. „Hnutie OĽANO vo vláde Eduarda Hegera naplno pracuje a sústredí sa na výsledky pre ľudí. O akýchkoľvek scenároch vývoja nateraz nebudeme špekulovať, musíme počkať, či strana SaS povalí ďalšiu demokratickú vládu, alebo urobí krok späť a uvedomí si, že Slovensko nepotrebuje škriepky a hádky, ale výsledky,“ uviedol pre Nový Čas mediálny tím OĽaNO. Igor Matovič už podľa nich urobil ústupok pred rokom v marci, keď odstúpil z pozície premiéra.
Sulík nechce odstúpiť
Hovorca SaS Ondrej Šprlák vraví, že Sulík sa už k otázke svojho odchodu z vlády viackrát vyjadril a na jeho postoji sa nič nemení. Odkázal nás na vyjadrenia z minulosti. „Zamyslíme sa nad tým, keď toto bude témou. Ja by som rád počul aj dôvody, lebo môžem tak neskromne povedať, že ministerstvo hospodárstva, zďaleka nielen ja osobne, ale celý môj tím, odvádza solídnu prácu,“ povedal Sulík ešte začiatkom júla, keď oznamoval vypovedanie koaličnej zmluvy.
Matovič by musel odísť z politiky
Radoslav Štefančík, politológ
Je to jedna zo schodnejších ciest na vyriešenie tejto koaličnej krízy, ak by odišli obidvaja. Len problém je v tom, že to by musel minimálne Igor Matovič odísť nielen z pozície ministra, ale z pozície aktívneho politika a musel by sa stiahnuť niekde do ústrania. Myslím si totiž, že keby napríklad Igor Matovič odišiel do parlamentu a stal sa povedzme šéfom poslaneckého klubu a stále ako šéf koaličnej strany by bol aj členom koaličnej rady, tak to napätie by tam stále bolo. Pretože Igor Matovič konflikty netlmí, ale, naopak, ich vyhľadáva, on na nich ako keby žil. Takže do určitej miery by to pomohlo vyriešiť aktuálnu situáciu, ale zase iba čisto hypoteticky, pretože Richard Sulík odmieta odísť zo svojej ministerskej funkcie. Sú to teda čisto len špekulácie.
Odchod oboch by pomohol, ale nebol by to všeliek
Jozef Lenč, politológ
Vyriešila by sa koaličná kríza odchodom Richarda Sulíka aj Igora Matoviča z vlády?
Určitým spôsobom vládnej koalícii pomohlo, keď sa z premiéra stal minister financií a vláda ďalej pokračovala. To však neznamená, že zmizla kríza, pretože tá kontinuálne pokračovala. Je možné, že prípadný odchod oboch ministrov by postavil všetkých aktérov do situácie, že by museli zostať vo vládnej koalícii, pretože by sa naplnili požiadavky SaS.
Momentálne by nebol dôvod naplniť ultimátum, teda hrozbu o odchode z vládnej koalície. Áno, vládna koalícia by teda mohla pokračovať, ale to neznamená, že sa vyrieši vládna kríza, pretože ak sú príčiny krízy omnoho hlbšie - a zjavne sú - tak si nemyslím, že by to bol nejaký všeliek na všetky krízy v rámci koalície.