Väčšina z nás nevenuje dostatok pozornosti údajom na etiketách, ktoré odhaľujú, koľko cukru, tuku, soli či iných pridaných látok obsahujú naše obľúbené potraviny. Tento prístup však môže viesť k viacerým zdravotným problémom, či už s nadváhou alebo trávením.
O kúpe sa rozhodujeme do 10 sekúnd
V posledných rokoch sa pozornosť odborníkov sústredila nielen na vývoj jednoduchších označení výživovej hodnoty potravín, ale tiež na ich umiestňovanie na prednú stranu obalu vo forme výstižnej grafiky.
„Zistenia rôznych štúdií jasne naznačujú, že etikety na potravinách vedú k výraznému zlepšeniu zdravej výživy, ktorú si spotrebitelia vyberajú,“ upozorňuje Ing. Martina Gažarová, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
„Skúsenosti z praxe však naznačujú, že máme veľmi slabú schopnosť presne interpretovať klasické „výživové údaje“ na zadnej strane obalu a číselné vyjadrenia. Väčšina nakupujúcich strávi výberom nákupnej položky menej ako 10 sekúnd, čo im nedáva dostatok času na porovnanie nutričných údajov,“ dodáva odborníčka.
Ako Nutri-Score funguje v praxi?
• Zbadáte ho okamžite, keďže je umiestnený na prednej strane obalu.
• Jeho výsledné hodnotenie zrozumiteľne hovorí o tom, či vo výrobku prevažujú viac alebo menej priaznivé látky pre zdravie.
• Ak v ruke držíte výrobok s logom Nutri-Score v kategórii A alebo B, môžete si byť istí, že ide o potravinu s vysokou výživou hodnotou, ktorú by ste do jedálnička mali zaraďovať čo najčastejšie, prípadne sa môže jesť prakticky neobmedzene.
• Céčko hovorí o spĺňaní výživových hodnôt a možnosti pravidelnej konzumácie, kategória D je priradená potravinám, ktoré obsahujú niektoré menej priaznivé zložky.
• Označenie písmenom E patrí výrobkom, ktoré majú viac nepriaznivých zložiek vo vyššom pásme, a preto by ste ich mali prijímať menej často.
Ako jeden z prvých predajcov potravín na Slovensku používa Nutri-Score aj spoločnosť Kaufland. „Chceme byť nápomocní pri zorientovaní sa na trhu s potravinami. Nutri-Score považujeme za veľmi prehľadný, ľahko pochopiteľný a nápomocný, preto ho umiestňujeme na výrobky našich privátnych značiek,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland.
Vedeli ste, že...
• Účelom Nutri-Score je zrozumiteľnejšie odprezentovať údaje ohľadne nutričnej kvality výrobkov. Nejde mu o to, aby sa „dobré“ potraviny oddeľovali od „zlých“.
• Pomocou piatich, ľahko pochopiteľných kategórií od A po E, rýchlo rozlíšite potraviny, ktoré si môžete dovoliť konzumovať častejšie a tie, ktoré by mali byť súčasťou stravy menej často.
• Nutri-Score napríklad porovnáva rôzne obilniny alebo zmesi orechov, sušeného ovocia a semiačok. Podľa vašich výživových preferencií si tak vďaka farebnému značeniu viete rýchlo zostaviť nutrične vyvážené raňajky.
• Rovnako vám prezradí, ktoré produkty od rôznych výrobcov sú v rámci zdravej výživy najhodnotnejšie.