Nagasaki bolo 9. augusta 1945 zrovnané so zemou, pričom zahynulo 74.000 ľudí; stalo sa tak len tri dni po prvom jadrovom útoku na japonské mesto Hirošima.
Tieto dva údery zo strany Spojených štátov viedli k ukončeniu druhej svetovej vojny v Tichomorí. Obe japonské mestá sú dodnes jedinými civilnými cieľmi, proti ktorým boli vôbec kedy použité jadrové zbrane.
"Vedúci predstavitelia Spojených štátov, Ruska, Británie, Francúzska a Číny vydali v januári tohto roku spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôrazňujú, že jadrová vojna sa nedá vyhrať a nikdy sa nesmie viesť," povedal starosta Tomihisa Taue, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.
"Rusko však hneď nasledujúci mesiac napadlo Ukrajinu a začalo sa vyhrážať použitím jadrových zbraní, čo na celom svete vyvolalo zdesenie," dodal 65-ročný Taue.
"Použitie jadrových zbraní nie je neopodstatnený strach, ale skutočná a prítomná kríza," varoval nagasacký starosta s tým, že tento arzenál by sa mohol "uvoľniť" v dôsledku chybného úsudku, poruchy alebo pri teroristických útokoch.
Preživší útoku, zahraniční hostia a verejnosť sa o 11.02 h miestneho času (04.02 h SELČ) – presne v okamihu, keď bola na toto prístavné mesto zhodená bomba – pomodlili za obete.
Japonsko už dlho vyzýva na svet bez jadrových zbraní, ale nepridalo sa k zmluve o ich zákaze, ktorá nadobudla platnosť v roku 2021, pričom dúfa, že sa mu podarí preklenúť priepasť medzi jadrovými mocnosťami a nejadrovými krajinami.