Prípad vyšiel najavo, keď 28. júla odmietli dnu vpustiť dve Rusky. "Strážnik pri detektore kovov chcel vidieť môj pas," uviedla jedna zo žien. Pracuje ako novinárka a vo Francúzsku žije päť mesiacov, keďže Rusko opustila "pre vojnu". Po kontrole dokladu jej strážnik oznámil, že nemôže vojsť. Ďalší strážnik jej tiež odmietol vstup a ako dôvod uviedol "pretože ste Ruska", povedala žena. Dodala, že nemohla uveriť tomu, čo počuje.
Francúzske ministerstvo obrany v pondelok neskoro večer potvrdilo, že po invázii na Ukrajinu "obmedzilo prístup ruských občanov do vojenských zariadení". Novinári môžu požiadať o výnimku, dodal predstaviteľ ministerstva.
Od 24. februára, keď Moskva začala vojnu na Ukrajine, Francúzsko prijalo približne 100.000 ukrajinských utečencov, vyplýva z vládnych údajov. Podľa Štátneho ústavu štatistiky a ekonomického výskumu (INSEE) žilo v roku 2021 vo Francúzsku zhruba 73.500 ruských prisťahovalcov. V Európskej únii sa diskutuje o ďalšom obmedzení pre Rusov, ktorí EU navštevujú z turistických alebo osobných dôvodov.
Chateau de Vincennes, niekdajšie sídlo francúzskych kráľov, patrí k najzachovanejším pamiatkam svojho druhu v Európe. V prípade veľkej povodne v Paríži je zámok alternatívnym sídlom francúzskeho prezidenta. Okrem časti prístupnej pre verejnosť je v ňom aj časť historického archívu francúzskych ozbrojených síl. Sem je prístup obmedzený. Chateau de Vincennes každoročne navštívi približne 150.000 ľudí, ktorí zaplatia 9,50 eura za vstup pre dospelého.