Polovodiče sú obzvlášť významné komponenty, pretože sú životne dôležité pre širokú škálu produktov od práčok cez automobily po sofistikované zbrane, a takmer všetky sa vyrábajú v zahraničí. Legislatíva má za cieľ zmierniť pretrvávajúci nedostatok týchto komponentov, ktorý postihol všetko od áut, zbraní, práčok cez videohry. Automobilky na celom svete museli obmedziť výrobu pre nedostatok čipových polovodičov. Hoci bol tento polovodič vynájdený v USA, v krajine sa podľa Bieleho domu vyrába len asi 10 % z celosvetovej produkcie, pričom zhruba 75 % pochádza z východnej Ázie.
Biden počíta tiež s tým, že zákon o čipoch vyvolá medzi voličmi nadšenie, keďže jeho Demokratická strana sa snaží ubrániť tesnú väčšinu v Kongrese pred opozičnými republikánmi v tohtoročných novembrových voľbách. Ide o zriedkavo veľký zásah do priemyselnej politiky USA, návrh zákona zahŕňa totiž aj 25-percentný investičný daňový úver pre výrobcov čipov, ktorého hodnota sa odhaduje na 24 miliárd USD. Samostatnú legislatívu o rozpočtových prostriedkoch na financovanie týchto investícií však musí ešte schváliť Kongres.
Čína lobovala proti návrhu zákona o polovodičoch. Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone uviedlo, že Čína je "ostro proti" a vyhlásilo, že to pripomína "mentalitu studenej vojny". Mnohí americkí zákonodarcovia uviedli, že za normálnych okolností by nepodporovali tučné dotácie pre súkromné podniky, ale poukázali na fakt, že nielen Čína, ale aj Európska únia poskytujú svojim čipovým spoločnostiam miliardové stimuly. A zdôraznili aj národné bezpečnostné riziká a obrovské problémy globálneho dodávateľského reťazca, ktoré brzdia výrobu.