„Slovnaft, ako aj MOL iniciovali diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOL, respektíve Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok. V prípade pozitívneho prístupu z oboch strán dodávky by mohli byť obnovené do niekoľkých dní,“ informoval v utorok hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
Siahajú po rezervách
Južnou vetvou Družby bežne prúdi do cieľových krajín približne 250-tisíc barelov ropy denne. Jej hlavnými odberateľmi sú maďarská spoločnosť MOL vrátane jej slovenskej dcérskej rafinérie Slovnaft a Unipetrol, ktorý je kontrolovaný poľskou firmou PKN Orlen. Slovnaft už informoval, že v súčinnosti s Transpetrolom aj ministerstvom hospodárstva aktuálne využíva na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme. Európska únia sa nedávno dohodla, že sa odstrihne od ruskej ropy a od 5. decembra ju prestane dovážať. Výnimkou mala byť práve južná vetva Družby, pričom paradoxne práve tú teraz postihlo odstavenie ako prvú.
Dúfajme, že štát a Transpetrol situáciu nepodcenili
Karel Hirman, ekonomický analytik
- Keďže severnou vetvou Družby a dokonca aj tankermi do Európy ruská ropa stále prúdi, pozastavenie tranzitu južnou vetvou Družby nie je v súlade s platným režimom sankcií. Ukrajina musí rýchlo urobiť nápravu a Rusko musí obnoviť dodávky podľa stále platných kontraktov. Keďže ropa netečie už pár dní a štátny Transpetrol ani vedenie ministerstva hospodárstva doteraz nič neavizovali, situácia nebude vážna. Dúfajme len, že v zápale aktuálnej koaličnej krízy situáciu nepodcenili.