Kým dnes majú benefity v podobe náborového príspevku, lístku MHD zadarmo či príspevku na štúdium, ich predchodcovia mali iné výhody. „Mestskí a obecní policajti v prvej polovici minulého storočia k svojmu platu dostávali aj rôzne benefity, ako napríklad výhodnejšie ceny na nákup vykurovacieho dreva alebo poľnohospodárskych plodín,“ uzatvára. Medzi tých, ktorí sa „mestskáčom“ upísali, je aj Rastislav Hanzl (47). Ten začínal v 4. okrese, dnes je veliteľom zmeny operačného strediska. „Keď som bol dieťa, často som sa stretával so svojím krstným otcom, ktorý bol policajtom, a aj to bol asi jeden z impulzov, prečo som sa rozhodol pre túto prácu a bolo to správne rozhodnutie,“ hovorí po 25 rokoch v službe.
Čo všetko treba splniť
- vek minimálne 21 rokov
- dosiahnuté minimálne stredoškolské vzdelanie ukončené maturitnom skúškou
- bezúhonnosť
- zdravotná, telesná a duševná spôsobilosť
- znalosť úradného jazyka slovom a písmom
- absolvovanie skúšky zo slovenčiny, preverenie fyzickej zdatnosti a psychotesty
- po úspešnom absolvovaní prijatie do pracovného pomeru
- v prípade, ak záujemca nespĺňa podmienky odbornej spôsobilosti, čaká ho odborná príprava v školiacom centre mestskej polície v Bratislave (3 mesiace, plat 720 eur brutto)
- po úspešnom zložení záverečnej skúšky odbornej spôsobilosti zaradenie na konkrétny útvar (s min. platom od 900 eur brutto plus príplatky)