Parazity infikujú najmä psovité mäsožravce, mačky či iné mäsožravce a príležitostne aj človeka. Pre TASR to priblížila docentka Zuzana Hurníková z Parazitologického ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) s tým, že pod ich rozšírenie sa podpisuje klimatická zmena.
"Z pôvodných hyperendemických oblastí v povodí rieky Pád v Taliansku sa na prelome tisícročí začal parazit šíriť do iných častí Európy a v roku 2005 bol prvýkrát potvrdený jeho výskyt aj na Slovensku, v okresoch Bratislava a Komárno," povedala. Klimatická zmena, predovšetkým globálne otepľovanie spojené s prívalovými dažďami a záplavami, s následným premnožením komárov, ako aj zvýšená migrácia najmä domácich mäsožravcov, sú podľa nej považované za hlavné rizikové faktory šírenia sa mnohých prenášaných infekcií. "V súčasnosti je práve dirofilarióza považovaná za najrýchlejšie sa šíriace článkonožcami prenášané ochorenie," doplnila.
Ochorenie vyvolávajú vlasovce rodu Dirofilaria, prenášačom parazita sú rôzne druhy komárov. "Vplyv urbanizácie a antropizácie krajiny na populácie komárov a ich častý výskyt v obývaných oblastiach je považovaný za kľúčový faktor v šírení vektormi prenášaných patogénov a predstavuje riziko pre domáce mäsožravce a rovnako aj pre človeka," vysvetlila Hurníková.