Pre TASR to priblížila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová. Najviac prípadov topenia sa záchranári v tomto období evidujú v Bratislavskom kraji, kde v dvoch prípadoch zo siedmich došlo k úmrtiu. V Banskobystrickom a Košickom kraji zasahovali záchranári v súvislosti s topením štyrikrát, nasleduje Nitriansky kraj (3) a Žilinský kraj (2). V Prešovskom aj Trnavskom kraji pomáhali v tejto súvislosti pri jednom prípade.
Záchranári pripomínajú, že pri kúpaní a pobyte pri vode je potrebné dbať na prevenciu. Odporúčajú ľuďom, aby sa vyhýbali alkoholu, nepreceňovali svoje sily, kúpali sa len v zdravotne vyhovujúcej vode, nevchádzali do nej s otvorenými ranami, infekčným ochorením alebo horúčkou. Radia tiež vstupovať do vody pomaly, aby sa vyhli teplotnému šoku.
Pripomínajú, že pri deťoch netreba zabúdať na bezpečnostné ochranné prvky, teda rukávniky alebo vestu. Rovnako dôležité je mať ich vždy pod dozorom. Varujú aj pred skokmi do vody. "Keď skáčeme do vody, v ktorej nevidno dno, nepoznáme hĺbku, prípadne sa v nej môžu nachádzať rôzne predmety, riskujeme ťažké poranenia hlavy a chrbtice, prípadne až fatálne následky," pripomína Krčová.