„Výsledky sú heterogénne, pokiaľ ide o iné kognitívne oblasti, ako sú výkonné funkcie, pozornosť, pamäť, jazyk a mierne kognitívne poruchy. Identifikované neuroimagingové štúdie dôsledne uvádzajú súvislosti medzi vystavením znečisteniu ovzdušia a atrofiou bielej hmoty,“ píše sa v správe. Sarah Woolnoughová, generálna riaditeľka Asthma + Lung UK, uviedla, že ide o ďalší dôkaz toho, že špinavý vzduch, ktorý každý deň dýchame, má významný vplyv na naše zdravie.
„Nielenže spôsobuje a spúšťa pľúcne stavy, ako je astma, ale je čoraz jasnejšie, že prispieva aj k demencii, rakovine pľúc a srdcovým chorobám,“ povedala. Riziko srdcových chorôb je spôsobené tým, že dýchanie emisií môže poškodiť krvné cievy. To ich robí užšími a tvrdšími – zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku zrazenín, abnormálneho srdcového rytmu a infarktu.
„Ide o mimoriadnu situáciu v oblasti verejného zdravia, ktorá postihuje ľudí od kolísky až po hrob, a preto ako charitatívna organizácia vyzývame vládu, aby sa v októbri 2022 zaviazala k prísnejším právnym limitom, ktoré obmedzia úrovne najškodlivejšej formy znečistenia ovzdušia na ľudské zdravie do roku 2030, a nie súčasných návrhov, ktoré odkladajú dodržiavanie predpisov do roku 2040,“ dodala Sarah.