„Keďže dôkazy o zdravotných účinkoch znečistenia ovzdušia stále pribúdajú, nemôžeme riskovať, že prinútime ďalšiu generáciu vyrastať a dýchať nebezpečný vzduch, ktorý poškodzuje ich pľúca a budúce zdravie,“ pokračovala. Už skôr sa potvrdilo, že ženy žijúce v mestách môžu byť vystavené zvýšenému riziku rakoviny prsníka.
Odborníci tvrdia, že vystavenie svetlu z pouličných lámp môže zvýšiť riziko ochorenia o 10 percent. Vedci z Národného inštitútu pre rakovinu v USA porovnávali mieru ochorenia, ktoré každoročne postihuje 2,1 milióna žien na celom svete a satelitné snímky urobené v roku 1996. Zamerali sa na prípady rakoviny prsníka u žien počas 16-ročného obdobia a zohľadnili ďalšie kontrolné faktory.
Minulé štúdie navrhli rôzne teórie o tom, prečo by vystavenie pouličnému osvetleniu mohlo zvýšiť riziko ochorenia u žien. Jedno vyšetrovanie, ktoré uskutočnili odborníci z Harvard Medical School, zistilo, že umelé svetlo môže poškodiť ženský cirkadiánny rytmus – vnútorné hodiny tela – čo môže narušiť prirodzené biologické procesy. Zistilo sa tiež, že svetlo blokuje ochranný hormón, ktorý môže pomôcť odvrátiť chorobu.