Západoafrická krajina, ktorá zápasí s rastúcou infláciou a pálčivou krízou, zaviedla zákaz vychádzania od 15:00 miestneho času (17:00 SELČ) v snahe zastaviť násilnosti. Vláda skôr uviedla, že si nepokoje vyžiadali mŕtvych, ale bilanciu bližšie nespresnila. Agentúra Reuters s odkazom na zamestnancov márnice v hlavnom meste Freetown napísala, že o život prišli najmenej dvaja policajti a jeden civilista.
Spravodajca Reuters na ulici vo východnej časti Freetownu zazrel telo ďalšieho civilistu. Reuters sa nepodarilo spojiť s miestnou políciou. Strety medzi protestujúcimi a políciou vypukli podľa spravodajského webu BBC, keď demonštranti postavili vo Freetowne zátarasy. Policajti potom začali na dav strieľať. Demonštrácie prepukli aj v niekoľkých ďalších mestách na severe krajiny. Protesty upozorňujú predovšetkým na rastúce životné náklady v krajine, korupciu a policajnú brutalitu.
Videozáznamy na sociálnych sieťach, overené agentúrou Reuters, ukazujú v niektorých častiach hlavného mesta veľké davy protestujúcich a hromady horiacich pneumatík. "Ľudia sú nahnevaní kvôli stavu justičného systému v krajine, každodennému zvyšovaniu cien a ekonomickým problémom," povedal vysokoškolský študent Daniel Alpha Kamara.
Nespokojnosť vrie v spoločnosti z mnohých dôvodov. Protestujúci sa domnievajú, že vláda obyčajným ľuďom nezaisťuje nedostatočnú podporu, uviedol Augustine Sorie-Sengbe Marrah, ústavný právnik a aktivista. "Vláda prejavila len málo empatie a ľudí dostatočne nepovzbudila a nedala im najavo, že vidí, že trpí, a že chápe, že nastala ťažká ekonomická doba," dodal.
Dlhodobú frustráciu obyvateľstva prehĺbili aj rastúce ceny základného tovaru v krajine, kde podľa Svetovej banky žije viac ako polovica z približne ôsmich miliónov obyvateľov pod hranicou chudoby. Mimovládne organizácie NetBlocks dnes tiež informovali, že Sierra Leone pri protestoch zápasila s takmer úplným výpadkom internetu.