V dôsledku ruskej invázie uviazlo v ukrajinských čiernomorských prístavoch okolo 25 miliónov ton pšenice a ďalších obilnín. Vojna na Ukrajine spôsobila globálny nárast cien potravín a vyvolala obavy z hroziaceho hladu a politickej nestability v rozvojových krajinách.
Ukrajina a Rusko napokon separátne podpísali 22. júla s Tureckom a OSN dohodu zameranú na ukončenie ruskej blokády a umožnenie opätovného vývozu obilia z troch ukrajinských čiernomorských prístavov. Dohoda by mohla znamenať prelom v snahách o riešenie globálnej potravinovej krízy, ak sa ju skutočne podarí naplno zrealizovať.
Ukrajina však musela najskôr vyviezť zásoby uskladnenej kukurice, prevažne používanej ako krmivo pre zvieratá, keďže to bolo už bolo vopred zmluvne dohodnuté so zahraničnými zákazníkmi.
Kenney povedal, že aktuálne sa už ide prejsť na vývoz pšenice, k čomu by malo podľa jeho slov dôjsť už "niekedy na budúci týždeň". Cez Bosporský prieliv totiž podľa neho už bolo povolené vplávať prvej lodi, ktorá ide na Ukrajinu vyzdvihnúť náklad pšenice.