Nič nehovoriace opatrenia
Žiadne konkrétne šetriace opatrenia, respektíve, ako by sme fungovali v krízovom scenári, naša vláda doteraz nepredstavila. Pýtali sme si od ministerstva manuál pre prípadný núdzový stav, dostali sme však len neurčité odpovede, bez konkrétnych čísiel a riešení.
„Pokiaľ ide o zníženie závislosti od ruského plynu, najväčší slovenský dodávateľ, štátna spoločnosť SPP, a. s., od 1. 6. 2022 zabezpečila diverzifikáciu svojho portfólia dodávkami plynu z Nórska a prostredníctvom LNG plynu. Okrem zabezpečenia alternatívnych dodávok plynu je rovnako potrebné hľadať riešenia, ako znížiť spotrebu plynu z fosílnych palív,“ odpísali nám z tlačového odboru.
Kedy by mohlo byť zle?
Sulík obmedzenia v súvislosti s plynom na Slovensku nepredpokladá, teoreticky by však mohli nastať, ak by s nedostatkom plynu zápasilo napríklad Nemecko, ktoré má dnes výrazne nižšie zásoby plynu ako my. Mohlo by sa stať, že veľké firmy začnú masívne presúvať výrobu na Slovensko.
Rezort hospodárstva avizoval, že domácnosti tento rok budú mať zastropovanú cenu plynu podľa toho, na ako dlho sa upíšu dodávateľovi. Nižšia bude pre tých, ktorí budú mať 4-ročnú zmluvu. Vyššiu dostanú tí, ktorí uzavrú zmluvu na dodávku len na jeden rok. Podľa cien na trhoch by totiž cena za plyn bola približne o vyše 150 % viac. To však hrozí firmám.