Ponúkajú benefity
Bratislavská župa, ktorá má pod palcom stredné školstvo, tvrdí, že sa snaží nalákať učiteľov aj na určité benefity. Hradí im doplňujúce pedagogické štúdium, jazykové vzdelávanie a od minulého roka aj príspevok na dopravu – 50 % ceny ročného predplatného lístka na MHD v Bratislave. Okrem toho ponúkame ubytovanie v našich internátoch. „Učiteľské byty, resp. bytovky nemáme, ale v priestoroch študentského internátu na Saratovskej ulici boli na dvoch poschodiach vytvorené ubytovacie zariadenia pre učiteľov. Ide o dvojizbové bunky so sociálnym zariadením a kuchyňou. Učitelia bývajú aj na internáte na Vranovskej ulici v Petržalke,“ uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman.
Vedia o rozdieloch
Mnohí absolventi pedagogických smerov, ak chcú zostať vo fachu, si spočítajú päť a päť a je im jasné, že z tabuľkového platu v hlavnom meste nevyžijú a vracajú sa do regiónov. Rezort školstva tvrdí, že o tomto probléme vie, robiť s tým však nevie nič. „Ministerstvo školstva má ambíciu presadiť zohľadňovanie regionálnych rozdielov a ich dosahov na kúpyschopnosť pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v konkrétnych regiónoch, avšak toto nebolo možné presadiť v súčasnej novele zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch vzhľadom na obmedzené zdroje rozpočtu verejnej správy,“ napísali z tlačového odboru.
Problémom sú technické predmety
Eva Orságová, riaditeľka ZŠ Znievska, Petržalka
Najťažšie je už dlhodobo obsadiť pozíciu učiteľa matematiky, absolventi týchto odborov idú do poisťovní, alebo pracovať ako analytici, kde si zarobia oveľa viac. Vo všeobecnosti je ťažké obsadiť technické predmety, ako sú fyzika, informatika. Problém je aj s vychovávateľmi. Mladí absolventi sa do školstva príliš nehrnú, skôr si chcú spraviť nejakú VŠ, aby mali niečo v rukách, a dnes sa môžu uplatniť kdekoľvek. A keď aj nastúpia, nie každý vydrží v tomto odbore pracovať, možno ani nie tak kvôli platu, ale možno aj tlaku, ktorý je v školstve alebo aj zo strany rodičov. Samozrejme, nepomohla nám ani situácia s covidom, čo tu bola dva roky, učiteľom vyhovovalo učenie z domu a návrat do reálu bol pre niektorých náročný.