Polícia v okrese Chautauqua, kde spisovateľ vystupoval, agentúre AFP potvrdila, že bola pobodaná jedna osoba, ale totožnosť obete zatiaľ nespresnila. Podľa AP na Rushdieho zaútočil muž, keď sa spisovateľ začal predstavovať publiku. Krátko po útoku Rushdieho obklopila skupinka ľudí, ktorí mu držali nohy hore. Väčšina šokovaného publika bola evakuovaná.
Rushdie kvôli svojej tvorbe roky dostával vyhrážky smrťou. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Iráne. Nad Rushdiom vyniesol vo svojej fatve rozsudok smrti niekdajší iránsky duchovný vodca Chomejní. Hoci sa iránska vláda od tohto postoja dištancovala, fatva je podľa konzervatívneho výkladu stále platná.
Kritika z moslimských kruhov Rushdiemu vyčítala, že v knihe urážal korán a proroka. Rushdie sa kvôli fatve musel v minulosti nespočetnekrát sťahovať z jedného prísne tajného miesta stráženého britskou vládou na druhé. Jeho prekladateľ do japončiny bol zavraždený, taliansky prekladateľ a nórsky vydavateľ boli zranení.
Západné štáty kvôli fatve prerušili diplomatické styky s Iránom, v moslimských mestách sa konali demonštrácie podobné tým, ktoré o takmer 20 rokov neskôr protestovali proti karikatúram proroka Mohameda zverejneným dánskou tlačou.
Rushdieho romány dostali množstvo literárnych ocenení, napríklad za Deti polnoci získal v roku 2008 prestížnu Man Bookerovu cenu. V roku 2012 vydal memoárovú knihu Joseph Anton: Spomienky (2012), v ktorej spomína aj na Václava Havla, ktorý ho podporoval. Do češtiny bola preložená väčšina jeho diel, vrátane kontroverzných Satanských veršov.