Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Monitoring vodného rastlinstva, uskutočnený na začiatku augusta, podľa envirorezortu potvrdil, že neprišlo k zmene ekologického stavu spoločenstva vodných rastlín, ani ich druhového zloženia. "Ekologický stav vodného rastlinstva v rieke Slaná sa skúmal v troch rôznych lokalitách a vo všetkých troch bol vyhodnotený ako dobrý," priblížilo MŽP.
Dodalo, že Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) uskutočnil na začiatku mesiaca aj ichtyologický prieskum rieky. "Výsledky ukázali, že rybie spoločenstvá v najviac zasiahnutých úsekoch sú situáciou ešte stále destabilizované. Chýba tam pestrejšie druhové zloženie, aj zastúpenie jedincov rôzneho veku. V niektorých lokalitách sa dospelé jedince vyskytujú minimálne," skonštatoval envirorezort.
"Na nižšie položených lokalitách rieky boli pozorované jedince z okolitých prítokov rieky Slaná, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou opätovne kolonizujú voľné biotopy," dodalo ministerstvo. Ekologický stav rieky bude aj naďalej podrobne sledovať podľa rýb a ďalších relevantných vodných spoločenstiev. V prípade potreby navrhne adekvátne opatrenia pre revitalizáciu či reintrodukciu druhov.
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit. Výsledky prvotného rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. V polovici júna zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.