Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan útok opísal ako odsúdeniahodný a zaželal spisovateľovi rýchle zotavenie. Americký prezident Joe Biden po útoku, ktorý označil za brutálny, vyzdvihol dôležitosť slobody prejavu. Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril zdesenie, informovala agentúra AP. Na Amazone prudko vzrástol záujem o Rushdieho dielo.
Americký prezident dnes odsúdil "brutálny útok" na spisovateľa a povedal, že sa spoločne s prvou dámou USA Jill Bidenovou, všetkými Američanmi a ľuďmi z celého sveta modlí za jeho uzdravenie.
Podľa Bidena sa Rushdie nenechal zastrašiť a predstavuje "zásadné, univerzálne hodnoty" ako pravda, odvaha a schopnosť postaviť sa na odpor. To sú podľa neho stavebné kamene každej slobodnej a otvorenej spoločnosti. "A dnes potvrdzujeme, že sa hlásime k týmto nanajvýš americkým hodnotám, v solidarite s Rushdiom a všetkými tými, ktorí sa zasadzujú o slobodu názoru," dodal šéf Bieleho domu.
"Útok na Salmana Rushdieho je otrasný," uviedol Sullivan na twitteri. "Všetci sa modlíme, aby sa rýchlo zotavil, a sme vďační dobrým občanom a záchranárom za to, že mu tak rýchlo pomohli," dodal.
OSN vydalo vyhlásenie vyjadrujúce zdesenie generálneho tajomníka Guterresa a zdôrazňujúce, že na slobodu či už písaného či hovoreného slova nesmie nikdy byť odpoveďou násilia.
Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell útok odsúdil. "Jedinou cestou k lepšiemu a mierovému svetu je medzinárodné odsúdenie takýchto kriminálnych činov, ktoré porušujú základné práva a slobody," uviedol.
Taktiež kanadský premiér Justin Trudeau útok odsúdil a označil ho za "zbabelý a za urážku slobody prejavu". V roku 1989 iránsky duchovný vodca Rúholláh Chomejní vydal pokyn (fatvu) na zabitie Rushdieho za román Satanské verše. Časť moslimov túto knihu považuje za urážku islamu.
Riaditeľ francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo oznámil, že nič neoprávňuje na vydanie takejto fatvy. "Nič neospravedlňuje fatvu odsudzujúcu na smrť. Neznáme motívy útočníka," napísal šéf časopisu označovaný ako Riss. V ironickej poznámke dodal: "Možno ho pobúrilo otepľovanie klímy, možno drahota alebo bol snáď proti zákazu zavlažovania kvetináčov v čase horúčavy? "Kvôli karikatúrom proroka Mohameda vytlačeným v časopise Charlie Hebdo na parížsku redakciu v januári 2015 zaútočili islamisti a zabili 12 ľudí.