Autori z Atlanty to preukázali pri pokusoch s pieskomilmi mongolskými, ktorí tvoria trvalé párové väzby a vychovávajú mláďatá spoločne. Podľa experimentov má testosterón rôzne účinky v závislosti od kontextu. Tento samčí pohlavný hormón ovplyvňuje nervovú aktivitu oxytocínových buniek v mozgu, ktoré produkujú oxytocín alias hormón lásky spojený so sociálnymi väzbami.
Testosterón teda môže vyvolať ako agresivitu, tak v inom kontexte podporovať priateľské, prosociálne správanie u mužov. Časopis Proceedings of the Royal Society B publikoval tieto výsledky vyplývajúce zo štúdie neurovedcov z Emory University.
„Sme presvedčení, že sme prvýkrát preukázali, že testosterón môže priamo podporovať nesexuálne, prosociálne správanie u rovnakého jedinca. Je to prekvapujúce, pretože normálne si myslíme, že testosterón zvyšuje sexuálne správanie a agresivitu. Ale my sme ukázali, že môže mať nuansovanejšie účinky v závislosti od sociálneho kontextu,“ uviedla autorka doktorka Aubrey Kellyová z Emory University.
Aj keď boli tieto účinky testosterónu pozorované u pieskomilov, je veľmi pravdepodobné, že podobne bude fungovať aj u človeka. Pretože spomínané nervové centrá a dráhy, ktoré testosterón ovplyvňuje u pieskomilov, sa príliš nelíšia od centier človeka. „Boli sme veľmi prekvapení, že samec sa pieskomila s vyššou hladinou testosterónu sa stal ešte väčším maznákom a bol viac prosociálnejší pri kontakte so svojou partnerkou. Stal sa niečo ako super partner,“ dodáva Kellyová.