Už odpradávna sa používali rôzne spôsoby, ako dosiahnuť umŕtvenie pacientov pred operáciou, ktoré sa v minulosti často končilo fatálne. Za posledných 200 rokov sa metódy modernizovali a vznikli pomerne efektívne. Úplné počiatky a pokusy lekárov o anestéziológiu približuje aj výstava Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach.
Vzbudzuje údiv, rešpekt, ale aj strach. Výstava v STM v Košiciach pod názvom Tvoj pokojný spánok patrí inému predstavuje medicínsky odbor anestéziológie a intenzívnej medicíny a prezentuje kolekciu prístrojovej techniky, pomôcok a zariadení používaných špecialistami tohto odboru v praxi.
„Návštevníkom chceme priblížiť históriu anestéziológie vo svete a na Slovensku, predstaviť rôzne anestetiká a lieky používané v minulosti, tiež rozmanité druhy inhalátorov a masiek. Prezentovať prístroje, ktorými lekár pacienta monitoruje, aké postupy a nástroje používa pri resuscitácii, udržiavaní priechodnosti dýchacích ciest pacienta a riadení jeho dýchania,“ približuje Martina Ďuricová, kurátorka zbierok fyziky, chémie, zdravotníckej techniky a autorka výstavy.
Komplexná expozícia
Väčšina prezentovaných prístrojov je od pôvodne československého výrobcu Chiranu, z ktorej sa neskôr stala čisto slovenská firma. „Prezentovanú tému sme odľahčili formou náučných a zábavných videí z projektu Baštrng či bábkami z Bábkového divadla v Košiciach a vystavované predmety sme mohli rozšíriť aj vďaka spolupráci so Záchrannou službou Košice, s Východoslovenským múzeom v Košiciach a Mestským múzeom Stará Turá,“ uzavrela Ďuricová.