Petráň spoločne so svojím kolegom Milanom Hadravským v 60. rokoch zostrojili a patentovali konfokálny mikroskop s dvojitým riadkom. Vynález znamenal prevrat v mikroskopických technikách a prispel k búrlivému rozvoju molekulárnej bunkovej biológie. Vedec Petráň bol aj protinacistickým odbojárom.
"S veľkým zármutkom sme prijali správu, že v sobotu 13. augusta zomrel vo veku 99 rokov člen Učenej spoločnosti prof. Mojmír Petráň, autor konfokálneho mikroskopu s dvojitým riadkom," uviedli zástupcovia Učenej spoločnosti ČR.
Svoj prelomový vynález Petráň a Hadravský, ktorí v 60. rokoch pôsobili na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Plzni, patentovali v roku 1967 v Spojených štátoch. Publikovali ho v roku 1968 ešte pred okupáciou Československa.
Po augustovej okupácii Petráň upadol v nemilosť, lebo v čase Pražskej jari sympatizoval s reformnými politikmi. Svoj mikroskop potom musel vyrábať "podomácky" pod záštitou JZD Komorno pri Plzni. Kvôli tomu vzniklo len niekoľko kusov prístroja.
Mojmír Petráň sa narodil 28. marca 1923 v Prahe. Počas druhej svetovej vojny pracoval ako technik vo fabrike a zúčastnil sa odboja, načierno staval prijímače pre zachytenie zahraničného vysielania, aktívne sa potom zúčastnil bojov pri Pražskom povstaní. V roku 1946 bol vyznamenaný Československou vojenskou medailou Za zásluhy II. stupňa.
Po vojne vyštudoval Lekársku fakultu Karlovej univerzity. Potom pracoval vo Fyziologickom ústave Československej akadémie vied. V roku 1960 sa Petráň presťahoval do Plzne a habilitoval sa v odbore lekárskej fyziky na tamojšej Lekárskej fakulte prácou na tému hľadania iných ako elektrických prejavov nervového a svalového vzruchu.
V rokoch 1964 až 1966 vedec pobýval na Yaleovej univerzite v USA. V roku 1968 obhájil profesúru. Kvôli tomu, že bol pre komunistov nepohodlný, potom ale až do roku 1989 pracoval na pozícii mladšieho vedeckého pracovníka. Riadnym profesorom pre odbor biofyzika bol vymenovaný až v roku 1990. Neskôr pracoval v Ústave bunkovej biológie a patológie 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej.
Petráň bol členom radu vedeckých spoločností, okrem Učenej spoločnosti ČR bol napríklad čestným členom britskej Kráľovskej mikroskopickej spoločnosti. V októbri 2005 mu prezident Václav Klaus udelil Medailu za zásluhy o štát v oblasti vedy.