"To si bude vyžadovať inkluzívny politický proces s plnou, rovnocennou a zmysluplnou účasťou všetkých Afgancov a Afganiek a rešpektovanie ľudských práv," napísal Niklasson podľa agentúry AFP.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková zasa uviedla, že zodpovednosť medzinárodného spoločenstva voči Afganistanu zostáva aj po stiahnutí jednotiek organizácie NATO z tejto krajiny.
"Režim, ktorý pošliapava ľudské práva, nemožno za žiadnych okolností uznať," upozornila nemecká ministerka vo svojom vyhlásení. "Na ľudí v Afganistane (však) nesmieme zabúdať ani rok po prevzatí moci Talibanom," pripomenula.
Rok po dramatickom obsadení Kábulu sa v Afganistane veľa zmenilo, konštatuje vo svojej správe AFP. Bývalí povstalci sa snažia vládnuť a zostávajú v medzinárodnej izolácii. Hospodársky pokles priviedol ďalšie milióny Afgancov do chudoby a dokonca hladu – aj pre to, že prílev zahraničnej pomoci sa spomalil na minimum.
Podľa AFP sa zdá, že vo vláde vedenej Talibanom, ktorý zaviedol prísne obmedzenia v prístupe k vzdelaniu a zamestnaniu pre dievčatá a ženy, majú napriek pôvodným sľubom silné slovo zástancovia tzv. tvrdej línie.