Vo väčšine je však kúpanie zakázané. Takisto sa v nich nesmú prať a čistiť veci, nesmie sa do nich vylievať odpadová voda a rôzne nápoje, či znečisťovať fontány vhadzovaním odpadkov a akýchkoľvek iných predmetov. Jedinú výnimku tvoria mince. Kto takéto nariadenie poruší, hrozí mu pokuta niekoľko desiatok eur. Kde v mestách nájdete alternatívnu formu schladenia sa?
Bratislava: Z vody vyťahovali opilca
V mestských fontánach v Bratislave nie je prípustné sa kúpať. „Voda vo fontánach nie je pitná, je chemicky upravovaná, a teda akékoľvek osvieženie, napríklad rúk, je na vlastné riziko,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková. Na osvieženie mesto ponúka hmlové brány či pitné fontánky. Hovorkyňa Mestskej polície Barbora Krajčovičová upozornila, že kúpanie sa vo fontánach a v okrasných jazierkach zakazuje platné VZN hlavného mesta. „Za kúpanie vo fontáne hrozí priestupcovi v blokovom konaní pokuta do výšky 33 eur,“ informovala.
Podľa nej ide o prípady, ktoré sa v Bratislave nestávajú často, a verejnosť zákaz rešpektuje. „Jeden zo známejších prípadov je spred roka. Išlo o obnaženého muža, ktorému sme počas protestného zhromaždenia na Hodžovom námestí pomáhali dostať sa von z fontány. Muž bol pod značným vplyvom alkoholu a sám sa z fontány dostať nevedel. Následne bol odovzdaný príslušníkom Policajného zboru SR, ktorí ho eskortovali na príslušné policajné oddelenie a prípadom sa ďalej zaoberali,“ uviedla. Bratislava má vyše 150 fontán.
Pokuta: 33 €