Ako to funguje v iných krajinách
Česká republika
Systém funguje už od roku 2006. Keď si vodič takto nazbiera 12 bodov, zoberú mu vodičák a o jeho vrátenie môže žiadať až o rok, aj to len vtedy, keď spĺňa potrebné parametre. Po roku bez dopravného priestupku sa mu zase 4 body odrátajú.
- Jazda pod vplyvom alkoholu nad 0,3 promile - 7 bodov
- Odmietnutie dychovej skúšky - 7 bodov
- Spôsobenie dopravnej nehody s následkom ťažkého ublíženia na zdraví - 7 bodov
- Jazda na červenú - 5 bodov
- Prekročenie rýchlosti o viac ako o 50 km/h mimo obce alebo o viac ako 40 km/h v obci - 5 bodov
- Nerešpektovanie prednosti v jazde - 4 body
- Nepoužitie bezpečnostného pásu - 3 body
- Držanie telefónu pri jazde - 2 body
Nemecko
Hranica na odobratie vodičského preukazu je nižšia ako v ČR - neporiadnemu vodičovi na to stačí 8 bodov. Tri body dostane za jazdu pod vplyvom alkoholu či neposkytnutie pomoci, dva za nedovolený únik z miesta dopravnej nehody, jeden za mobil za volantom. Už pri šiestich bodoch vodič dostáva písomnú výstrahu, pri ôsmich je mu vodičské oprávnenie odobraté najmenej na pol roka. Špecifikom nemeckého systému je, že sa týka všetkých vodičov bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Poľsko
Vodičský preukaz sa zabavuje až pri dosiahnutí hranice 24 bodov, bodové „zisky“ za jednotlivé priestupky sú však omnoho vyššie ako v ČR či v Nemecku. Za jazdu pod vplyvom omamných látok je to 10 trestných bodov, rovnaký počet bodov pribudne, ak vodič nedá prednosť v jazde. Dva body sú aj za nezapnutý pás, naopak, za jazdu na červenú sa body paradoxne neudeľujú.
Rôzne druhy bodov majú aj Taliansko, Španielsko, Maďarsko či Rakúsko.