Na Slovensku by sa takýmto spôsobom malo postaviť asi 40-tisíc bytov. Dohromady pôjde o 6-miliardový investičný balík. „Zmluvy sa budú podpisovať s 3 alebo 4 nadnárodnými skupinami. Prinesie nám to od 20- do 30-tisíc pracovných miest,“ hovorí šéf Sme rodina Boris Kollár, ktorý túto tému tlačil v koalícii. Prví nájomníci by sa mohli sťahovať koncom roka 2023, resp. začiatkom roka 2024, môže to byť aj skôr.
„Záleží na developeroch, ako rýchlo začnú stavať, malí developeri sú pripravení predávať pozemky, čiže oni budú vykupovať hotové byty, projekty. Investori sa pozerajú aj po projektoch, ktoré majú podpísané stavebné povolenia,“ uzavrel vicepremiér Holý. Prispieť na nájomné bývanie bude môcť aj zamestnávateľ, a to maximálne 360 eurami. Čiastka bude oslobodená od daní a odvodov. „Môže pomôcť tým zamestnávateľom, ktorí majú problém nájsť zamestnancov vo svojom regióne a zároveň nevedia zabezpečiť ubytovanie pre cezpoľných. Dôležité je, aby tento inštitút bol dobrovoľný a týkal sa len zamestnávateľov, ktorí na to majú zdroj,“ hovorí Martin Hošták z RÚZ.
Ako to bude v praxi
- Investori budú vykupovať byty od developerov alebo sa postarajú o ich výstavbu. Štát im garantuje prenájom na 25 rokov
- V júli založil štát agentúru, ktorá bude určovať pravidlá. Agentúra určí návrh maximálneho nájomného a spôsob jeho výpočtu.
- Investori budú pri výstavbe zvýhodnení zníženou sadzbou dane z pridanej hodnoty 5 %.
- Príspevok na takéto bývanie bude môcť dať aj zamestnávateľ v max. výške 360 eur mesačne.
- Byty môžu mať rozlohu od 27 do 90 štvorcových metrov, majú mať balkón, terasu, definovaná nie je kuchyňa či kúpeľňa.
- Nájomca musí zložiť ako zábezpeku trojmesačné nájomné, v niektorých prípadoch až 6-mesačné
- Prenajímateľ vypovie zmluvu, ak sa nezaplatí nájomné, energie alebo sa byt prenajme ďalej.
- Výpovedná lehota je iba 15 dní, pri porušení domového poriadku 30 dní.
- Ak sa nájomca nevyprace do piatich dní, môžu mu zobrať hnuteľné veci.
- Vláda určí prioritné skupiny, pre ktoré budú byty určené.