Približne 12,7 milióna ľudí vo svete nevidí pre poškodené či choré rohovky. Vrátiť zrak týmto nevidiacim doteraz mohla transplantácia rohovky od ľudských darcov, ktorých je však len veľmi málo. Možné riešenie však ponúkajú vedci zo švédskej Univerzity v Linköpingu. Tí už niekoľko rokov pracujú na vývoji implantátov rohovky, ktoré by neboli závislé od tkaniva z ľudského darcu.
Rohovku dokážu vyrobiť vďaka kolagénu získaného z kože ošípaných. Ide tak o výrazne lacnejší a udržateľnejší zdroj kolagénu, pričom takto vyrobené rohovky je možné bezpečne skladovať dva roky. Ľudské rohovky sa pritom museli po odobratí použiť do dvoch týždňov.
„Tým sa nám podarí obísť problém nedostatku darovaného rohovkového tkaniva a prístupu k iným metódam liečby očných chorôb,“ uviedol profesor Neil Lagali.
Navyše, pre implantovanie takejto rohovky už nie je potrebné chirurgicky odstrániť pacientovu existujúcu rohovku. Vďaka ich novej metóde stačí len malý rez a implantát sa vloží do existujúcej rohovky pacienta. Vedci implantát testovali na dvadsiatich dobrovoľníkoch. Všetkým sa po zákroku úplne vrátil zrak.