Výskumníci zaznamenali najvyšší nárast počtu samovrážd medzi ženami vo veku od 20 do 30 rokov. Svoj život ukončilo podľa vedcov tiež relatívne veľa žien mladších ako 19 rokov. "Ženy, ktoré majú viac nepravidelných zamestnaní ako muži, bývajú ekonomicky viac zasiahnuté," uviedol jeden z autorov štúdie a profesor Tokijskej univerzity Taisuke Nakata. Naznačil, že k nárastu počtu samovrážd v Japonsku prispieva práve finančná tieseň.
Vplyv pandémie covidu-19 však zostáva nejasný. Panuje presvedčenie, že v Japonsku sú jedným z faktorov ovplyvňujúcich počet samovrážd ekonomické ťažkosti - počet úmrtí má tendenciu rásť, keď rastie miera nezamestnanosti, uvádza Kjódó.
Tím výskumníkov odhadol predpokladaný počet samovrážd v danom období na základe minulých trendov a zohľadnil výkyvy v zamestnanosti, pričom tento počet porovnal so skutočným počtom, uviedla agentúra. Výsledkom bolo podľa vedcov pravdepodobné zvýšenie počtu samovrážd o 8088. Hoci vládne údaje ukazovali, že počet samovrážd v krajine od roku 2010 klesal o 500 až 3000 ročne, v roku 2020 sa tento trend obrátil.