Medzi opatrenia, ktoré úrady v Čcheng-tu prijali, patrí okrem iného stlmenie či úplné vypnutie exteriérových reklám, svetiel v metre a nápisov s názvami budov, ako aj optimalizácia teploty v staniciach metra. Niektoré tamojšie továrne vrátane automobilky Toyota museli v dôsledku horúčav a výpadkov energie prerušiť výrobu.
Teploty v provincii S'-čchuan, ktorá sa z veľkej časti spolieha na elektrinu vyrobenú z vodných zdrojov, dosahovali v priebehu týždňa viac ako 40 stupňov Celzia.
"Horúce a dusné počasie spôsobilo, že spotreba elektriny v meste dosiahla hraničné hodnoty kapacity zdrojov pre bežný život i výrobu," uviedli predstavitelia Čcheng-tu na sociálnych sieťach.
V dôsledku dlhotrvajúceho sucha sa značne znížila aj hladina čínskej rieky Jang-c'-ťiang, čo by mohlo ohroziť tamojšiu úrodu. Obyvatelia okolitých oblastí preto začali s používaním vodných púmp, aby mohli zavlažovať ryžové polia. Úrady tiež pristúpili k metódam modifikácie počasia prostredníctvom chemikálií, ktoré majú prispieť k tvorbe oblakov a zrážok.
Čína v uplynulých týždňoch bojuje s viacerými extrémnymi výkyvmi počasia. Štvrtkové prívalové povodne v provincii Čching-chaj na západe Číny si vyžiadali 16 obetí, ďalších 36 ľudí je nezvestných.