„Toto parazitné ochorenie sa vyskytuje, no vyskytujú sa aj mnohé ďalšie. Základná prevencia je umývanie potravín, hlavne ovocia z voľnej prírody. To rapídne zníži počet mikróbov, ktoré sa môžu dostať do tela. Ale až tepelná úprava - termodezinfekcia je stopercentná účinná ochrana,“ dodala.
Hygiena je základ
Podľa Mariána Janigu z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine, ktorý sa zaoberá ekotoxikológiou, ide komplexnejší problém. „Čučoriedka je významný zdroj potravy pre mnohé zvieratá. Jedia ich líšky aj vlci a tým, že chodia pomedzi kríčky, ich výkaly a moč môžu tieto plody infikovať. Keď to potom ľudia pozbierajú a neumyté zjedia, logicky sa môžu nakaziť. Toto riziko tu ale bolo vždy,“ povedal s tým, že problém predstavuje stále sa zmenšujúci životný priestor zvierat.
„Rapídne sa im zmenšuje teritórium a počet miest s takzvaným vzájomným dotykom sa tým pádom zväčšuje. Pred desiatkami rokov bola pravdepodobnosť, že pozbierate močom infikované čučoriedky naozaj veľmi, veľmi nízka, no v súčasnosti je oveľa vyššia,“ zhodnotil a jedným dychom dodal, že sa zdokonalila diagnostika a odborníci dokážu infekciu včas odhaliť a tým predísť komplikáciám, ktoré môžu vyústiť až do fatálneho zlyhania organizmu.