Infekcie sa neboja
V lete je však v lesoch čulý ruch a ľudia chutné plody zbierajú ostošesť. Medzi nimi bola aj študentka Slávka (18) z Ľubice (okr. Kežmarok), ktorá s jedením čučoriedok odtrhnutých z kríčku doteraz nemala problémy. „Keď idem do lesa, zbieram si čučoriedky, ktoré zjem. Nemyslím, že by to bol nejaký veľký problém. Do budúcna si ale budem dávať pozor,“ povedala.
Čo je alveolárna echinokokóza
Ide o závažné parazitárne ochorenie človeka pripomínajúce nádorové ochorenie, ktoré neliečené končí obvykle v priebehu 10-15 rokov smrťou hostiteľa. Po infikovaní je prvým napadnutým orgánom najčastejšie pečeň, kde dochádza k tvorbe cýst obsahujúcich početné larválne štádiá. Alveolárna echinokokóza patrí medzi najzávažnejšie parazitárne ochorenia prenosné zo zvierat na ľudí. Lézie na orgánoch sú zle ohraničené od okolia a prerastajú do okolitého tkaniva a orgánov.
Problémy odhalí až ultrazvuk
Pavol Jarčuška, infektológ - Larvy môžu spôsobiť pľúcnu echinokokózu, kde vzniknú pľúcne mechúriky a môže napadnúť aj pečeň, resp. iné orgány, kde môžu vzniknúť cysty vo veľkom množstve, ktoré môžu následne zasiahnuť daný orgán a urobiť ho nefunkčným, čo môže byť aj smrteľné. Prejavy sú na základne postihnutého orgánu, často sa na alveolárnu echinokokózu príde až pri odbornom vyšetrení problémového orgánu pri ultrazvuku. Lieči sa antiparazitikami, v prípade potreby aj chirurgicky.