"Tento rok sa prvýkrát od roku 1998 podarilo potvrdiť na východe aj hniezdenie kane popolavej. Ide o ohrozený druh dravca, pretože hniezdi na zemi a často v obilných poliach, kde je ohrozená žatevnými prácami," uviedol pre TASR Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Pomerne bežne sa podľa jeho slov v regióne vyskytuje aj orol krikľavý, ktorý hniezdi v lesoch a na zimu odlieta do Afriky.
"Mimoriadne vzácnym a súčasne na východnom Slovensku hniezdiacim druhom dravca je hadiar krátkoprstý. Jeho početnosť na Slovensku pravdepodobne nepresahuje viac ako desať párov. Východné Slovensko je domovom aj mnohých druhov sov. Od najmenšej, ktorou je kuvičok vrabčí, až po tú najväčšiu - výra skalného. Kým v minulosti žil predovšetkým v lesoch a skalách v pohoriach, posledné roky sa presunul do agrocenóz a brehových porastov Východoslovenskej nížiny. Medzi ikonické prvky patrí aj hniezdenie drobnej a sťahovavej sovičky - výrika lesného v intraviláne obce Senné," priblížil Slobodník.
Medzi najbežnejšie druhy sov patrí myšiarka ušatá. Zimoviská tohto druhu sovy radia ochranári na východnom Slovensku medzi najpočetnejšie v rámci Slovenska. Pre udržanie stabilných populácií jednotlivých druhov dravcov je podľa Zuzany Guziovej z Ochrany dravcov na Slovensku predovšetkým nevyhnutné dodržiavanie platnej legislatívy.