4. Parlamentná agónia a neschopnosť prijímať zákony
O tomto scenári hovorí aj Boris Kollár, podľa ktorého by skôr mali nastať predčasné voľby ako zablokovanie parlamentu. Na otvorenie schôdze totiž bude treba 76 poslancov, a to koalícia mať nebude bez dohody s opozíciou. Zároveň nebudú mať ani dostatok hlasov na prijímanie napríklad rozpočtu či pomoci ľuďom v energetickej kríze.
5. Paralýza parlamentu, úradnícka vláda a voľby
Parlament možno rozpustiť, ak nebude uznášaniaschopný tri mesiace, následne bude mať veľkú moc prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá môže držať svoju úradnícku vládu. Predčasné voľby v súčasnom zákonodarnom zbore zatiaľ nemajú podporu. Najskôr totiž treba aspoň 90 hlasmi prijať ústavný zákon o ich možnosti vyhlásenia. Proti tomu protestuje OĽaNO a aj SaS.
Stále je šanca udržať koalíciu
Tomáš Koziak, politický analytik
Najdôležitejší odkaz je, že sa ešte nerozpadli. Návrhy, ktoré ukázal Heger a Sulík hovoria, že záujem udržať koalíciu stále je. To, že ponúkol funkciu ministra aj Sulík, vnímam ako významný posun, čo ukazuje, že sa dajú robiť ešte aj ústupky. V prípade menšinovej vlády je najväčšou hrozbou, že sa to skončí predčasnými voľbami. Proti nim by boli zrejme len Matovič a Remišová. Napokon by s nimi zrejme súhlasila aj SaS, keďže nič iné im nebude zostávať okrem pozerania sa na neschopnosť prijímať zákony. Sulík bude akurát musieť presvedčiť voličov, že odchod z vlády bol nevyhnutný, aby nebol označovaný za toho, na ktorom to stroskotalo. Pre Roberta Fica je to zase existenčná otázka, aby túto vládu položil z hľadiska trestného stíhania.